O Souls hrách

HARDCORE RPG hry od studia FromSoftware, které jsou známi svojí nekompromisní, ale férovou obtížností, temnou atmosférou a samozřejmě počtem smrtí, přes které se budete muset přenést v tomto urputném souls světě.
Avšak na Vás nečeká jednoduché poslání na jaké jste byli zvyklý u jiných komerčních titulů. Chladná a temná atmosféra jde ruku v ruce s obtížností a spousta casual, nebo příležitostních hráčů ,může mít se hrou problémy, ovšem vždy je to vaše chyba – rozhodně vám hra nehází klacky pod nohy. Plánování, trpělivost a špetka čtení pohybů nepřátel je povinností, na oplátku dostanete pocit zadostiučinění, to musíte zažít!
Kromě krásy temných zákoutí ve hrách, kterých si užijete do syta vám hry nabídnou komplexní soubojový systém.

Samotný příběh prvních her souls je dávkován hráči prostřednictvím “lore” na který většinou hráči musí narazit sami, čtení popisků duší po bossech a hledání “něčeho” co vám dá další úryvek příběhu patří k tomuto žánru.
Hra si i přes svojí obtížnost našla svoje fanoušky, kteří hledají výzvu a temnou fantasy RPG. Ovšem trend těžkých her nezůstal bez povšimnutí a v dnešní době přibývá čím dál více titulů podobného ražení, také od jiných vývojářů a vida některé kousky jsou také velmi povedené. Dokonce si popularity všimli i Indie studia a například Salt of Sanctuary je opravdovou 2D lahůdkou.

Jaké byli tedy začátky?

První byla exkluzivita pro PS3 – Demon’s Souls, která je do dnes ctěná pro svoje kvality a smysl pro detail. Nádherný temný svět, kde musíte zvážit každý další krok.

PC hráči ale nezaháleli a mohli si zahrát další díl ze Souls her a to konkrétně Dark Souls 1 a Prepare to Die Edition (PC), která byla bohužel konzolovým portem, takže trpěla svými nedostatky. I přesto dokázala naplnit očekávání hráčů a je fanoušky brána jako „masterpiece“.
V roce 2018 přišel i remaster na novější generaci konzolí.

Plnohodnotný díl pro všechny platformy byl teprve Dark Souls 2 a jeho vylepšená edice pro PS4 a XboxOne. Pro fanoušky povinnost, avšak šlo poznat že na tomto díle nepracoval otec série Hidetaka Miyazaki a to se podepsalo na slabší obtížnosti „přístupnější nováčkům“ a slabším world designem. Ovšem hra má velké množství obsahu, které stojí za to prozkoumat.

 

Dále jsme dostali menší odbočení v podobě výtečného BloodBorne což byla PS4 exkluzivita a nemohla zapřít „Souls“ kořeny, ovšem v krvavějším podání s Gotickou stylizací. Nové herní mechaniky, plynulejší hratelnost, inu hra roku.

Souls sérii završilo poslední dobrodružství a to Dark Souls 3, které přineslo to nejlepší s Dark Souls 1 s kombinací bloodborne a ostatních souls her.

Fromsotware pokračuje samozřejmě dál a stále posouvá své hranice.
Dále si můžeme zahrát podobné Soulsborne hry, například sci-fi The Surge, fantasy Lords of Fallen… dalo by se pokračovat.